Bezpłatne zajęcia dla aktywnych, pełnych radości życia Seniorów (60+)

Projekt „Sąsiedzka Opieka nad Seniorem SOS” skierowany jest do osób 60+. W ramach projektu seniorzy-wolontariusze zapewnią doraźną opiekę lub pomoc w codziennym życiu osób starszych o ograniczonej samodzielności.

W projekcie 60 osób nauczy się jak reagować w sytuacji krytycznej związanej ze zdrowiem podopiecznego i swoim. Będą to osoby, które zostaną wolontariuszami i podejmą się opieki nad samotnymi z sąsiedztwa. Podopieczni to osoby, które potrzebują doraźnej opieki i pomocy (np. choroba) lub zwyczajnie czują się opuszczeni i chcieliby porozmawiać z drugą osobą. Z grupy tej ok. 12 osób stanie się Liderami Opieki.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone szkolenia dla opiekunów osób starszych obejmujące :

 • profesjonalny kurs pierwszej pomocy organizowany przez PCK,
 • warsztaty z opieki i pielęgnacji osoby starszej,
 • warsztaty z wykorzystaniem nowych technologii. W ramach tego bloku uczestnicy nauczą się m.in. jak wezwać pomoc (np. przez aplikację), jak wysłać wiadomość np. do rodziny podopiecznego, jak zrobić zdjęcie, jak skontaktować się pilnie z lekarzem online,
 • zajęcia z komunikacji. W ramach tego bloku odbędą się zajęcia z tematyki:
  • stres i radzenie sobie w trudnych sytuacjach,
  • organizacja czasu wolnego,
  • zarządzanie czasem,
  • dodatkowe szkolenie dla Liderów Opieki.

Każde zajęcia będą odbywały się w grupie max. 12 osób. Na zajęciach uczestnicy będą pracować na sprzęcie medycznym (np. łóżko medyczne, apteczka pierwszej pomocy) i technicznym (np. telefon komórkowy). Każdy z uczestników dostanie opracowany specjalnie na potrzeby tego projektu podręcznik z informacjami ze szkoleń, artykuły piśmiennicze (długopis, zeszyt itp.), drobny catering.

Wszystkie bloki tematyczne będą prowadzone przez osoby wyspecjalizowane w danym zakresie, będą to trenerzy, ratownicy medyczni PCK, psycholodzy i inni.

Zajęcia będą odbywały się w salach szkoleniowych Stowarzyszenia Aktywni.eu, Łódź ul. Sienkiewicza 55 oraz w siedzibie PCK, Łódź ul. Piotrkowska 203/205.

Kontakt:

+ 48 690 158 090

aktywni.eu@op.pl

www.facebook.com/sasiedzkaopiekanadseniorem/

Zadanie współrealizowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

logo_asos